رویکرد دولت به دانش بنیان ها مثبت است

رویکرد دولت به دانش بنیان ها مثبت است

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس مراکز رشد استانهای بوشهر، فارس و کهگیلویه و بویراحمد رویکرد دولت به شرکت های دانش بنیان را مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: از صنایع می خواهیم به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کنند.


مهران کهوایی نژاد که مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج نیز هست، در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: با دستور ریاست دانشگاه آزاد از سال ۹۸ معاونت تحقیقات این دانشگاه شکل گرفت و به همین دلیل مراکز رشد در مراکز دانشگاهی پویاتر شدند و در ادامه معاونت تحقیقات در دو بخش سیاست گذاری و برنامه ریزی و امور و مراکز رشد شتابدهنده ها فعالیت خودرا با دو اداره کل آغاز کرد.
وی با اعلان اینکه در همه مراکز استانها مراکز رشد شکل گرفته است، اظهار داشت: مراکز رشد مکان هایی هستند که ایده ها و خلاقیت ها در آنجا پرورش پیدا می کنند. بعنوان مثال اگر ماده ای خام فروشی می شود، کار مرکز رشد این است که با تولید دانش از خام فروشی آن پیشگیری کند.
کهوایی نژاد اضافه کرد: مدت ۶ تا ۹ ماه شرکت های فناور در مرحله رشد در مرکز رشد قرار می گیرند و از امکانات زیرساختی دانشگاه آزاد شامل آزمایشگاه ها، لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده می نمایند و در مرحله بعد وارد پارک علم و فناوری می شوند و کار تجاری سازی و صنعتی سازی محصول خودرا دنبال می کنند تا به بازار و جامعه معرفی شوند.
مردم با بیان مشکلات به فناوران در حل مسائل کشور کمک کنند
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج با اهمیت ترین چالش در مراکز رشد را عدم نقدینگی و بودجه کافی عنوان نمود و اظهار داشت: فناورها باید از نظر مالی و نقدینگی حمایت شوند تا بتوانند کار فناوری و نوآوری را انجام دهند و تقاضا این است که مسئولان امر بودجه خاصی را برای این منظور در نظر بگیرند.
وی یکی دیگر از مشکلات را عدم اعتماد صنعت به مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان عنوان نمود و اضافه کرد: دانشگاه آزاد در ۴۰۰ واحد دانشگاهی پذیرای مردم است. از همه مردم می خواهیم مشکلات کشور را بصورت چالش های فناوری اعلام کنند.
صنایع به دانش بنیان ها اعتماد کنند
مدیر مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج اظهار داشت: از صنایع می خواهیم که به دانشجویان دانشگاه ها اعتماد کنند و اجازه دهند که آنها مشکلات صنعت را حل کنند. از صنعت نفت، حفاری، هوافضا و دریا و صنایع مختلف می خواهیم که به ما اعتماد کنند همه امکانات و زیرساخت ها را با هدایت خودشان در اختیارشان می گذاریم تا مسایل کشور حل شوند.
کهنوایی نژاد اظهار داشت: بارها اعلام نموده ایم که پارک های علم و فناوری فقط دفاتری در پارک ها دارند ولی جایی برای تولید محصول و امکان استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی ندارند بدین سبب ما در دانشگاه آزاد اسلامی این امکانات را در اختیار تمام ملت ایران قرار می دهیم که بیایند از این زیرساخت ها برای پیاده کردن ایده ها و فناوری های خود برای حل مشکلات کشور استفاده کنند.
بودجه به شرکت های نوپا تعلق گیرد
وی در ادامه رویکرد دولت جدید به شرکت های دانش بنیان را مثبت عنوان نمود و اظهار داشت: دولت بودجه ای را برای دانش بنیان ها اختصاص داده که این نشان میدهد که رویکرد دولت نسبت به دانش بنیان ها مثبت است فقط از دولت می خواهیم که به بخش خصوصی بیشتر اعتماد کند. همین طور از دولت می خواهیم که مساوات در اعطای اعتبارات به دانشگاه ها رعایت شود همانطور که به دانشگاه های دولتی بودجه اختصاص می دهند، بودجه به دانشگاه آزاد جهت کار تولید و اشتغال دانش بنیانی بدهند و اعتماد کنند تا پاسخ بگیرند.
وی اظهار داشت: از دولت می خواهیم که به شرکت های دانش بنیانی که قبلا بودجه داده شده است و دارند کار می کنند و کارشان روی روال افتاده بودجه تعلق نگیرد و بودجه را به شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد نوپایی بدهند که ایده های جدید دارند؛ چونکه جهان به دنبال تکنولوژی ها و نوآوری های جدید است و ما نباید از دهکده جهانی عقب بمانیم. اگر می خواهیم پیشرفت نماییم، قانون گذار باید قانونی را تصویب کند که طبق آن صدور مجوزهای کارآفرینی در کمتر از یکسال اتفاق بیفتد و طولانی مدت نشود.
وی در ادامه اظهار داشت: از بودجه ای که به معاونت علمی داده می شود، مبلغی برای مراکز رشد در نظر گرفته نمی شد از دکتر ستاری خواهش می نماییم بعنوان متولی مراکز رشد و نوآوری و امور شتابدهنده ها کمک کنند که بودجه ای را از دولت به این مراکز اختصاص دهند تا همگام با شعار سال بتوانیم حرکت نماییم.
کهوایی نژاد اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب بر دانش بنیان بودن و اشتغالزایی تاکید دارند؛ وقتی مرکز رشد مستقر می شود و بعد دوران پسارشد را می گذراند، تبدیل به واحد فناور شده و سطوح فناوری را طی می کند و به شرکت دانش بنیان تبدیل می شود که کارشان کمک به تولید و اشتغال زایی کشور است؛ بدین سبب پشتیبانی از آنها نیاز به نقدینگی دارد البته باتوجه به قانون جهش تولید این مشکل کمی مرتفع می شود.


منبع:

1401/03/15
23:25:33
5.0 / 5
240
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است