رییس دانشگاه آزاد:

هویت خانواده بستر تربیت اجتماع است

هویت خانواده بستر تربیت اجتماع است

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: خانواده در نگاه اسلام جایگاه رکنی دارد و «هویت خانواده» بستر تربیت اجتماع است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، محمدمهدی طهرانچی در مراسم جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و گرامیداشت مقام زن و روز مادر اضافه کرد: امروز بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند آن هستیم که به قرآن کریم بعنوان کتاب هدایت رجوع کنیم؛ چون که ما مسلمانان تجربه تمدن سازی برپایه تعالیم کتاب خدا و سنت خاندان (ع) را داریم.
وی اضافه کرد: داستان امروز بشر عجیب است؛ چون که فناوری افق هایی را پیش روی انسان باز کرده که محیرالعقول است و اگر به گذشته بازگردیم، تا ۱۰ سال پیش کسی باور نمی کرد که چنین پیشرفت هایی در عرصه فناوری اتفاق بیفتد. صنعت الکترونیک، هوش مصنوعی، صنایع کامپیوتر، موبایل و... در سالهای اخیر رشد بی نظیری داشتند، اما به اعتراف همگان؛ فرهنگ خودساخته و بشرساخته رو به انحطاط است و به راستی دلیل آن چیست؟
رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: قرآن کریم می فرماید اگر کسی در سه عامل بینش، گرانش و رفتار، بر غیرخداوند مبتنی باشد، محکوم به شکست است، همان گونه که تمدن هایی که با آیات خداوند مبارزه کردند و آنرا به سخره گرفتند هم محکوم به نابودی شدند. در واقع آنچه با آن مواجه هستیم، مصداق آیه شریفه «ظَهَرَ الْفَسادُ فِی الْبَرِّ وَ الْبَحْر ِ بِما کَسَبَتْ أَیْدِی النَّاس» است.
طهرانچی با اشاره به اینکه انسان در مبحث فناوری از خلقت الهی بهره گرفت، اما در فرهنگ با آن تعارض پیدا کرد، اظهار داشت: بشر رمز و راز خلقت الهی را موشکافی کرده و از آن الگو می گیرد و همگام با خلقت الهی، پیشرفت را رقم زده است؛ چون که همانگونه که قرآن کریم بیان می کند؛ «دنیا مسخر انسان» است. در واقع در حوزه فناوری، انسان قانون ساز نیست، بلکه قانون را کشف می کند. این در شرایطی است که در زمینه فرهنگ، نگاهی به کتاب هدایت نداشته و آنچه بعنوان رسم و راه فرهنگ به بشر عرضه می شود، با سخن خداوند تعارض دارد. ما هم به فعل خداوند و هم به قول خداوند باید تکیه داشته باشیم، اما بشر امروز خویش را از قول الهی محروم کرده است.
به گزارش دانشگاه آزاد اسلامی، وی با یادآوری آیه شریفه «وَ مِنْ کُلِّ شَیْ ءٍ خَلَقْنا زَوْجَیْنِ لَعَلَّکُمْ تَذَکَّرُونَ» اظهار داشت: خداوند در آیه ۴۹ سوره مبارکه ذاریات می فرماید زوجیت و زوج بودن در اشیاء عالم مقدر شده است. خداوند در جایی دیگر می فرماید «دریاهای شور و شیرین داریم که آنها را به یکدیگر می رسانیم، اما مرزی بین آنها وجود دارد و بر هم سلطه گری نمی کنند». این آیات شریفه به زوجیت اشاره می کنند و امروز در دنیای علم هم با فناوری هایی همچون polarition dipole، oled و diode روبرو می باشیم که همگی خاصیت زوجیت را دارند.
طهرانچی در بخش دیگری از سخنان خود، درمورد سوره مبارکه نساء عنوان کرد: جا دارد در روز گرامیداشت مقام زن نگاهی به سوره زنان (نساء) در قرآن داشته باشیم. خداوند در نخستین آیه این سوره می فرماید «یا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها» یعنی ای مردم نسبت به رب العالمین که خالق شماست، تقوا پیشه کنید. خداوند شما را آفرید و زوج شما را هم خلق کرد و از آن دو، مردان و زنان فراوانی در روی زمین منتشر ساخت و جوامع خلق شدند. پس نگاه قرآن به انسان، خانواده و جامعه است.
وی افزود: خداوند در این سوره می فرماید «زوج را نه تنها برای شما، بلکه برای تشکیل خانواده آفریدیم و مودت و رحمت را بین شما قرار دادیم». اساساً در نگاه اسلام، خانواده رکن است و از فرد به جامعه نمی رود، بلکه در این میان هویتی به نام خانواده وجود دارد که بستر تربیت اجتماع است. نمی توان برمبنای تربیت فرد، جامعه را اصلاح کرد و در نگاه اسلام، خانواده جایگاه رکنی دارد.
رییس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: آیه اول سوره نساء به ارکان اشاره دارد، از آیه ۲ تا آیه ۳۵ به حقوق و ابعاد مختلف خانواده می پردازد. از آیه ۳۶ تا ۵۷ اجتماع و بنیان های اجتماعی مورد بحث قرار می گیرد و از آیه ۵۸ باردیگر مبحث خانواده مطرح می شود. سپس آیات در ارتباط با جامعه و آیه آخر هم در ارتباط با خانواده بدون فرزند است.
طهرانچی با اشاره به اینکه در اسلام همانطور که بر هویت خانواده تاکید می شود، در درون خانواده هم بر هویت زن و مرد به صورت مستقل تاکید شده، اظهار داشت: این مورد نشان می دهد، درست است که زوج تشکیل خانواده داده اند، اما هضم نشده اند. در این خصوص خداوند در سوره مبارکه نساء می فرماید «لِّلرِّجَالِ نَصِیبٌ مِّمَّا اکْتَسَبُواْ وَلِلنِّسَآءِ نَصِیبٌ مِّمَّا».
وی با تاکید بر این که بین زن و مرد باید مودت و رحمت حاکم باشد تا در کنار یکدیگر تعالی یابند، خاطرنشان کرد: برپایه سوره مبارکه نحل؛ انسان ۲ وظیفه برعهده دارد که با «یأمر» و «ینهی عن» در خانواده مشخص شده است (إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَ الْإِحْسانِ وَ إیتاءِ ذِی الْقُرْبی‏ وَ یَنْهی‏ عَنِ الْفَحْشاءِ وَ الْمُنْکَرِ وَ الْبَغْیِ). اگر این موارد در خانواده رعایت شود، فضای فرزندآوری ایجاد خواهد شد و اگر خانواده بر این اساس نباشد، مانند کسی است که به عهد خداوند پایدار نمانده و نتیجه آن طلاق و خانواده ابتر است که از کنار هم بودن احساس آرامش نمی کنند.
طهرانچی تصریح کرد: حقوق طرفین و خانواده باید رعایت شود و این موضوعی است که اسلام بر آن تاکید دارد، اما به دروغ می گویند که در اسلام حقوق زن وجود ندارد، در حالیکه دین مبین اسلام بیشترین و محکم ترین دفاع از حقوق زن را داشته است. نماد خانواده موفق، کوثری است که خداوند به پیامبر عظیم الشأن عطا کرده است.
وی در انتها اظهار داشت: حضرت فاطمه زهرا (س) هم فرداً کوثر بود، هم در خانواده و هم در اجتماع. به خاطر دفاع ایشان از ولایت و صحنه هایی که در مسجد النبی آفرید، امامت ادامه پیدا کرد و جان ولی خدا حفظ شد. همه اینها ثمره کوثر بودن ایشان بود که خداوند می فرماید «إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ».


منبع:

1400/11/04
21:25:27
5.0 / 5
292
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است