در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست رئیسی؛

سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید

سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید

به گزارش دانشگاه فارسی سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی که در حکم مقام معظم رهبری برای دوره جدید شورا هم مورد تاکید قرار گرفته بود در جلسه امروز سه شنبه این شورا به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری به تصویب رسید.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، سند تحول شورایعالی انقلاب فرهنگی مشتمل بر سه فصل تحول در شورا، تحول در دبیرخانه شورا و زمینه ها و لوازم اجرایی شدن این سند است و در ایام آینده برای تایید نهایی خدمت مقام معظم رهبری ارسال خواهد شد.
اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی در دوره ریاست آیت الله رئیسی مبحث تحول در این شورا را با محوریت ایجاد ضمانت های اجرایی برای مصوبات آن در دستور کار قرار داده بودند. مقام معظم رهبری هم در حکم خود برای دوره جدید فعالیت شورایعالی انقلاب فرهنگی بر لزوم تشکیل کارگروه تحول و تهیه و تصویب سندی ناظر به ظرفیت های این نهاد با استفاده از بیانات، احکام و پیوست های احکام امام راحل و رهبر معظم انقلاب برای ادوار مختلف فعالیت شورا تاکید شده بود.
بر این اساس ۷ جلسه از مجموع ۱۱ جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در دوره دولت سیزدهم، به تحول و بازآرایی شورایعالی انقلاب فرهنگی اختصاص یافته که به شکلی سبب نهادینه سازی این شورا هم به لحاظ جایگاه، هم به لحاظ مأموریت ها و هم از لحاظ روابط با قوای سه گانه و سایر نهادها و هم ایجاد ضمانت های اجرایی موثر برای مصوبات آن شود.
در این راستا سعی شده برای شورایعالی انقلاب فرهنگی ظرفیت قرارگاهی برای رصد و پایش مسائل فرهنگی و اطمینان از اجرایی شدن مصوبات توسط دستگاههای اجرایی با رویکرد مردم نهاد تعریف شود تا بتواند بعنوان یک قرارگاه، اجرای سیاست ها و برنامه های مصوب را پیگیری کند. ازاین رو در این سند پیشبینی های لازم برای اجرایی شدن مصوبات، ضمانت حقوقی یافتن مصوبات و تشکیل کمیسیونی برای تطبیق و همکاری بین شورایعالی انقلاب فرهنگی و قوای سه گانه در جهت اجرای مصوبات آن تدبیر شده است.
مطابق این سند از این پس بودجه بخش های علمی و فرهنگی در لوایح بودجه سالیانه و برنامه های ۵ ساله کشور الزاما بر اساس سیاست های کلان مصوب شورا تدوین و تعیین می شود.
همچنین در این سند ساختار دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی مورد بازبینی قرار گرفته و پیشبینی هایی برای رصد داده های فرهنگی و علمی کشور در آن شده است.
بر اساس این مصوبه چهار ستاد نظارت و راهبری در حوزه علم، فناوری و نوآوری، حوزه تعلیم و تربیت و حوزه امور اجتماعی و حوزه در ارتباط با مهندسی فرهنگی تشکیل خواهد شد که این ستادها در واقع ظرفیت پیگیری اجرایی شدن مصوبات را فراهم می آورد. این اقدام بدون افزایش منابع انسانی و با استفاده از ظرفیت های دستگاههای اجرایی صورت خواهد گرفت.
اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی در جلسه امروز همینطور محمدحسین ساعی از اعضای شورا و معاونین فرهنگ و هنر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی را بعنوان نمایندگان این شورا در شورای هنر انتخاب و معرفی کردند.

1400/10/21
23:24:47
5.0 / 5
280
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است