هوش مصنوعی به کمک آتش نشان ها می آید

هوش مصنوعی به کمک آتش نشان ها می آید

دانشگاه فارسی: پژوهشگران یک مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که با پیش بینی انفجارهای بزرگ در حوادث حریق برمبنای داده های موجود، به نجات جان ماموران آتش نشانی کمک خواهدنمود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری «ساینس دیلی»، در آتش نشانی بدترین شعله ها آنهایی هستند که آمدنشان را نمی بینید. در آشوب آتش ساختمان، پی بردن به نشانه های اشتعال ناگهانی مواد قابل انفجار دشوار است. این حوادث یکی از علت های اصلی کشته شدن ماموران آتش نشانی است. اما تحقیقات جدید حاکیست که هوش مصنوعی می تواند دراین زمینه یاری برساند.
پژوهشگران در موسسه ملی استاندارد و فناوری، دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ و سایر موسسات موفق شده اند یک مدل برای پیش بینی اشتعالات ناگهانی در حوادث حریق موسوم به «فلاش نت» (FlashNet) ابداع کنند.
مدل فلاش نت دقتی در حد ۹۲ درصد در بیش از ۱۰ مورد حریق در آمریکا از خود نشان داده و برتر از سایر برنامه های مبتنی بر هوش مصنوعی برای پیش بینی اشتعال عمل کرده است.
این اشتعالات ناگهانی در دمای ۶۰۰ درجه سانتی گراد روی می دهند و دما را بیشتر بالا می برند.
این پژوهشگران برای فائق آمدن بر مشکلات و کاستی های برنامه های قبلی و بهبود کار در وضعیت حریق واقعی، رویکرد خودرا با نوعی از یادگیری ماشینی مبتنی بر نمودارها و خطوط موسوم به شبکه های عصبی گرافیکی (GNN) بهبود دادند.
محققان می گویند شبکه های عصبی گرافیکی بطور معمول برای تخمین زمان رسیدن در ترافیک با تحلیل ۱۰ تا ۵۰ جاده متفاوت استفاده می شود. اما در این پروژه بجای بررسی راه ها و جاده ها، اتاق ها (در ساختمان محل آتش سوزی) بررسی می شوند.
این پژوهشگران به طور دیجیتالی بیش از ۴۱ هزار حریق را در ۱۷ نوع ساختمان شبیه سازی کردند و عوامل مختلفی را در نظر گرفتند. دقت کار این مدل طراحی شده در این موارد به میزان داده های ارائه شده بستگی داشته است. با اینحال دقت آن ۹۲.۱ درصد بوده و ۳۰ ثانیه زمان واکنش برای آتش نشان ها فراهم نموده است.
این پژوهشگران در مرحله بعدی قصد دارند این مدل را بجای داده های شبیه سازی شده در وضعیت واقعی به کار بگیرند و آزمایش نمایند.

1401/05/24
21:04:47
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است