معاون علمی و فناوری رییس جمهور:

فعالیت 800 شرکت دانش بنیان در حوزه دفاعی

فعالیت 800 شرکت دانش بنیان در حوزه دفاعی

به گزارش دانشگاه فارسی، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از فعالیت بیشتر از ۸۰۰ شرکت دانش بنیان توانمند در حوزه دفاعی اطلاع داد و اظهار داشت: باید میدان لازم برای توسعه و تضمین خرید محصولات دانش بنیان از جانب بخش دفاعی به این شرکت ها داده شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز یکشنبه در مراسم اختتامیه سومین جشنواره دانش و پژوهش امام علی(ع) که با حضور فرماندهان و تعدادی از خانواده های شهدای ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، اضافه کرد: تأکیدات رهبر معظم انقلاب، زمینه ساز توجه به نقش نوآوری و شرکتهای دانش بنیان و خلاق در پیشرفت و اقتدار کشور شده است، حالا در شرایطی هستیم که ارزش دانش و فناوری را بخصوص در حوزه دفاعی درک کرده ایم و به اهمیت آن باور داریم.
وی یکی از مهم ترین لازمه ها در اقتدار آفرینی را وجود نوآوری دانست و خاطرنشان کرد: جایگاه نوآوری را در دوران دفاع مقدس لمس کردیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه پیروزی ها حتی در سالهای اخیر مرهون و مدیون نوآوری های ذاتی فرزندان این مرز و بوم است، افزود: عملیات والفجر مثالی واضح از اهمیت نقش نوآوری در حوزه دفاعی است. ایران در این عملیات، با همان تجهیزات و نیرو، بیشتر از ۸۰ فروند هواپیمای دشمن را در بازه ای کمتر از ۱۲ روز ساقط می کند. این امر نشان دهنده جایگاه و اهمیت والای نوآوری و رسوخ آن در بخش های دفاعی است.
میدان دادن به شرکتهای دانش بنیان و خلاق
ستاری با تکیه بر لزوم راه یافتن نوآوری به بخش های مختلف همچون حوزه دفاعی اظهار داشت: ما در کشور در حوزه آموزش و پژوهش هزینه های زیادی صرف می نماییم اما نتیجه آنرا کمتر در توسعه و تولید محصول می بینیم چونکه در نظر نمی گیریم که محصول نتیجه سرمایه گذاری بخش خصوصی در پژوهش است. نقش بخش خصوصی را در پژوهش محصول محور در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه تجاری سازی را بخش خصوصی انجام می دهد و بخش دفاعی باید بهره بردار و ناظر آن باشد، عنوان کرد: بیشتر از ۸۰۰ شرکت دانش بنیان توانمند در حوزه دفاعی داریم و خیلی از شرکتهای دانش بنیان محصولات غیر دفاعی دارند که در بخش دفاعی کارآمد بوده و کافی است بخش دفاعی نیازهای خویش را از این شرکت ها مطالبه کند چونکه در دوره کنونی فناوری و نوآوری صرفاً از بخش دفاعی به بخش تجاری راه نمی یابد و ظرفیت ورود نوآوری ها از بخش تجاری به بخش دفاعی هم بوجود آمده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: فهم و باوری در بخش دفاعی بوجود آمده است که از فناوری شرکتهای دانش بنیان و خلاق، استفاده شود، اما همچنان مقاومت هایی وجود دارد. شرکتهای دانش بنیان و خلاق، با قوت به راه خود ادامه می دهند و در این راه نیروی انسانی خلاق و توانمند است که نوآوری را به این شرکت ها تزریق می کند.
براساس گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاری با تاکید بر اینکه باید میدان لازم برای توسعه و تضمین خرید محصولات دانش بنیان از جانب بخش دفاعی به این شرکت ها داده شود، اضافه کرد: میدان دادن به بخش خصوصی ایجاد شبکه ای برای کنترل و نظارت بر شرکت ها و نوآوری ها توسط بخش دفاعی است که این بخش را از پیشرفته ترین فناوری ها بهره مند می کند، باید چنین ساختارهای نوآورانه ای در بخش دفاعی هم همچون دانشگاه ها پژوشگاه ها و سایر بخش ها ایجاد شود.
وی با بیان ظرفیت گسترده دانشگاهیان پژوهشگران و شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت که می تواند یاری گر بخش دفاعی باشد، افزود: تمامی کلیدواژه های جدید وارد شده به بخش پژوهش همچون پارک های علم و فناوری، مراکز نوآوری کارخانه های نوآوری و سایر، همگی برای ورود بخش خصوصی به پژوهش تعریف شده است. در خیلی از پارک های علم و فناوری نسبت سرمایه گذاری بخش خصوصی ۲۵ برابر دولت می باشد. وجود سرمایه گذاران خطرپذیر، صندوق های پژوهش و فناوری، سرمایه گذار بخش خصوصی، می تواند با ایجاد زیست بومی مناسب، ریسک سرمایه گداری در نوآوری و فناوری را کاهش داده و ضمن توسعه بخش دفاعی، پیشرفت و توسعه اقتدارآفرین را برای کشور به ارمغان بیاورد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به نقش بخش خصوصی اشاره نمود و اظهار داشت: خیلی از شرکتهای فعال در هوش مصنوعی قابلیت هایی دارند که می تواند پیشرفتی چشم گیر ایجاد کنند. در بخش دفاعی لازم است که از آنان ایده بگیریم اما نوآوری های بومی را پیاده سازی نماییم. وقتی که نوآوری های خودمان و ساختارهای خویش را داشته باشیم.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، مراسم اختتامیه سومین جشنواره دانش و پژوهش امام علی (ع) ارتش روز یکشنبه (۲۳ مرداد ۱۴۰۱) با حضور امیر سرلشگر سیدعبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، حبیب الله سیاری معاون هماهنگ کننده ارتش و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ساختمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار شد.منبع:

1401/05/23
15:18:52
5.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است